Pod lampou KK Race - #19 derek737_DK

Dnes, 25.9.2020 nás čaká posledné semifinálové kolo historicky prvých Majstrovstiev ČR v Gran Turismo Sport. Majstrovstiev, ktoré by mali oficiálne konkurovať krála československej Gran Turismo scény. Jedným z obrovských favoritov je jazdec s nickom derek737_DK. Prezývku derek pozná drvivá väčšina online jazdcov. A preto sme si ho pred posledným pretekom pozvali na krátky pokec. Čo nám prezradil tuzemský najskúsenejší Gran Turismo jazdec?

Ahoj, v úvode nám prosím predstav históriu tvojej Gran Turismo kariéry a akým hrám si sa ešte v simracingu venoval?

Ahoj, Začínal jsem na Gran Turismo 3 a následně nevynechal žádný další díl. Mezitím jsem zkusil všechny možné závodní hry jako Formule, Dirt, Assetto, Project Cars, atd.

Venuješ sa Gran Turismu už jednu dekádu, ktorý ročník je podľa teba najlepší? A Ako by vyzeralo podla teba ideálne Gran Turismo?

Jednoznačně Gran Turismo 5 Prologue. Hra měla neuvěřitelnou fyziku, na kterou do teď vzpomínám. Někdy si ještě i zahraju a pořád je to to nejlepší, co kdy vyšlo.
Co se onlinu týká, tak Gran Turismo Sport. Systém denních závodů a FIA šampionátů nemá chybu.
Ideální Gran Turismo by vypadalo přesně jako Sport, akorát bez kampaně, protože je to v dnešní době ztráta času. Přidat více reálných tratí, aut. Hodil by se kvalitní editor tratí a hlavně vylepšit systém penalizací.

Zúčastnil si sa mnoho oficiálnych pretekov Gran Turismo Sport, ako FIA atd. Podaril sa ti nejaký úspech? Štartoval si v minulosti aj v GT Academy?

Oficiálního projektu GT Academy jsem se neúčastnil. Nemělo to moc smysl. Jediný, kdo je vidět,je vůbec první vítěz Lucas Ordonez, ale o dalších buď není slyšet vůbec nebo velmi málo. Navíc
ČR je pro svět nezajímavý trh, tudíž se to vlastně ani vyhrát nedalo, protože by vás pořadatelé možná ani nenechali. Když se GT Academy účastnil Petr Doležal, tak v nějakém rozhovoru právě vzpomínal, jak na finálové jízdy dostal vůz, který měl už trošičku jetou spojku, atd..
Podobná situace byla např. i v prvním oficiálním FIA šampionátu, kterého jsem se též účastnil. Účastnil se i brazilec Igor Fraga. Závodil a závodí v reálu (momentálně v F3), tudíž je ideální materiál pro hodně dobrou reklamu.. Od pořadatelů by bylo "hloupé", kdyby mu trochu nepomohli, což se s největší pravděpodobností i stalo a ne jednou. Hned první závod se jel na
nové trati, kterou neměl nikdo znát a navíc měl každý jiné auto, které určil pořadatel. Asi nemusím psát, kdo ten závod vyhrál a s jakým náskokem. Do dalších závodů se startovalo podle
výsledků předchozího závodu, tudíž měl dveře otevřené a stačilo pouze "dojet". Dost na to doplatil hlavní favorit Lightning, který se hned první závod musel prodírat z cca 10. místa. Další
ročník dostal Fraga směšnou penalizaci za nesportovní chování, která ale, bohužel pro Lightninga, nic nezměnila. Nebo na poslední závod, (kde za dával dvojnásobný počet bodů),
zvolili trať s dlouhými rovinkami, které seděly hlavně Toyote, se kterou jel právě Fraga a také vyhrál s obrovským náskokem.
Vlastně jsem se účastnil jednoho projektu GT Academy. Bylo to ale pouze pro CZ/SVK a ještě nějaké země. Vyhrál jsem jak kvalifikaci tak i finále. Hlavní výhra byla zážitkový den na okruhu
Hungaroring, kde jsme jezdili jak na simulátorech tak i v reálu. Zážitek to byl samozřejmě parádní, akorát mě pobavila jedna věc. Za SVK tam byl Hakki Junior (přeborník v TrackManii).
Když se měl určit celkový vítěz jedním tříkolovým závodem, zřejmě nám zapomněli sdělit jednu důležitou věc. Když jsem ten závod vyhrál, oznámili nám, že to byl pouze trénink a teď se pojede naostro.

Bohužel pro ně jsem vyhrál i ten druhý..
Ještě k šampionátu FIA. Podařilo se mi celkově vyhrát evropskou kvalifikaci v šampionátu značek 2018, čímž jsem dostal VW do světového finále v Monte Carlu. V kvalifikaci jsem za Evropu získal pro VW 50 bodů, nejlepší za Ameriku získal 5 bodů a Asie 3 body. Kluci se snažili, ale bohužel to nestačilo na lepši než poslední místo.

Svoju rýchlosť na simulátoroch si okrem GTS dokázal preukázať aj v iných hrách ako napríklad Dirt alebo Project Cars 2. Skúšal si svoje simracingové skúsenosti pretaviť do reálu?

Ne. Jak už jsem zmiňoval, ČR je nezajímavý trh a byla by to jen ztráta času a peněz. Kdo se do toho nenarodí, moc šancí nemá. Navíc simracingové hry nemají s reálným chováním vozu nic společného a není moc pravděpodobné, že bych měl takový skill i tam.

Počas tvojho pôsobenia v sérii Gran Turismo online si čelil viacero vyzyvateľom, najnovšie Nickovi. Skús zaspomínať na pre teba najsilnejších súperov a ktorý z nich ti dal najviac zabrať?

Špička Gran Turisma je tak vyrovnaná, že je těžké někoho konkrétního jmenovat. Určitě je to TOP 10 možná i TOP 20 jezdců, kteří dokážou zajíždět zázraky.  Z Čechů je to jednoznačně Michal Šmídl, který byl opravdu sakra rychlej.

Štartuješ v pretekoch na KK Race. Ako si sa dostal na KK Race?

To už si asi nevzpomenu. I když možná mi o vás řekl mixo, protože jezdil i lobby. Jednou, když byl dobrej závod, mi řekl, ať vám to jdu ukázat. Tak jsem vám dal "kolo" a šel do ... :)

Ktorý z šampionátov na KK Race je pre teba ten najlepší? Čo by si naopak zmenil v šampionátoch na KK Race?

Bezkonkurenčně DK Championship. Neskutečně propracovaný, zábavný a fér.
A změnil? Jde vyhodit tým pořadatelů? Ne vážně. Ona se někdy vymyslí taková pitomost, že vůbec nerozumím tomu, proč se něco takovýho vlastně jezdí. Všichni ve všech sériích na světě chtějí mít závodění co nejvyrovnanější a co nejzábavnější. Přijde mi ale, že vy se snažíte o opak. Např. ten šampionát SuperFormula, kdy jel tým nejrychlejšího a nejpomalejšího, atd. Koho sakra baví dotahovat jednokolovou ztrátu? Nebo neustálé rozdělování konkurence, to chcete mít větší rozestupy? To je jako by jste vzali Schumachera s Hakkinenem a jednoho dali do A a druhýho do B. Výsledek je prostý, žádné souboje a oba si pojedou velice zábavnou časovku. Další kapitolou je volba aut, tratí, opotřebení, pravidel, atd. Prostě tady je většinou všechno špatně a bouhužel je to pak vidět na účasti. Ale to by bylo na knihu..

Momentálne prebiehajú prvé majstrovstvá ČR v Gran Turismo Sport. Ako hodnotíš tento projekt za ktorým stojí KK Race?

Vnímám to velice pozitivně. Je fantastické, že se něco takového vůbec podařilo uspořádat na takové úrovni a s takovou podporou. Za to patří celému týmu KK Race poklona a obdiv.

Seriálu v Lobby A kraľuješ, no v Katalánsku prišla prehra s Nickom. Čo sa ti stalo v tomto preteku?

V GTS jsou bohužel bugnuté některé obrubníky (souvisí to s kvalitou lobby), které vás z ničeho nic otočí takovým způsobem, že ani nestačíte zareagovat. Právě jeden se nachází tady na
Barceloně. Na něj jsem právě doplatil a bylo po závodě. Podobné obrubníky jsou i v jedné zatáčce na Brands Hatch, Fuji, nebo na Lago Maggiore Reverse.

Dnes štartujeme do posledného preteku s Lamborghini Huracán na SPA. Ako hodnotíš semifinále v Lobby A? Prekvapilo Ťa niečo / niekto? Bolo v semifinále niečo čo sa ti nepáčilo?

Z pohledu výsledků si nemám na co stěžovat. O věcech, které se mi nelíbí jsem psal o pár řádků výše. Nicméně jsem si ještě na jednu vzpomněl a to je absence kvalifikací na jednotlivé závody. Když jsem na tuhle věc upozorňoval daleko před šampionátem, bylo mi řečeno, že by jsme my rychlí stejně startovali vpředu, tudíž je jedno, jestli budeme startovat z prvního nebo druhého místa.. Co? Vážně?  Podobným smýšlením by jsme tedy nemuseli jezdit ani závody, protože je jasný, že všechno vyhraju. V F1 rovnou dejte
Hamiltnovi a Mercedesu 10 titulů, protože to tak stejně dopadne.. Tohle se dá chápat jen velmi těžko a nevím co k tomu víc dodat.
A ještě mi vadí jedna věc. Pořadatel přislíbil ceny za umístění v jednotlivých závodech. Do dnešního dne mi nepřišlo vůbec nic. Po první urgenci mi bylo řečeno, že ceny (a to pouze za první závod) všem odeslali. A další závody se nejspíš vůbec neuskutečnily.. Podruhé mi bylo řečeno, že všichni mají dovolenou a že se to bude řešit někdy v budoucnu..

Čaká nás finále v Prahe. Tvojich súperov sme sa pýtali či by boli radšej za dopredu nahlásené trate alebo los na mieste. Akú formu LIVE finále by si rád videl ty?

Je mi to jedno. Hlavně ať mají všichni stejné podmínky a je to fér.

Na pláne KK RACE je GRST 4. Uvidíme ťa na štarte? Plánujú LAMY zmenu v tímovom zložení?

To nezáleží na mě, ale na vás. Pokud by se jelo něco zábavnýho s plnou konkurencí, rád se zúčastním. Ohledně změn je možné všechno, pokud by se někdo nechtěl nebo nemohl účastnit, bude se hledat náhrada.

Čo Ty a PS5 a GT7? Máš na pláne pokračovanie v Gran turismo sérii a prechod na novú konzolu?

Na PS5 zatím není nic, co by mě zajímalo. Až vyjde GT7 nebo jiná hra, rád si PS5 pořídím. Zatím není důvod, u GT7 ani není znám datum vydaní a jak znám vývojáře, nějaký rok to ještě potrvá.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.