Pod lampou KK Race - #5 That1Commentator

Odložil mikrofón a sadol za stôl. Dnes sa Vám prišiel predstaviť človek, ktorého hlas každý na KK Race pozná. Náš komentátor That1Commentátor - Jiří Kujal. 

Ahoj Jirko, vítam ta v seriáli pod Lampou. Všetci ta poznáme ako komentátora, ale venoval si sa online pretekom aj ako účastník spoza volantu? Ak áno aký bol pretekársky vývoj Jirka Kujala než sa stal komentátorom?

Ahoj, v první řade jsem rád, že jsem se dostal takhle brzo na řadu. No... asi takhle. Nějaká ta jezdecká kariéra tam je, ale stejně jako u Martina Brundla, což je bývalý automobilový závodník a později komentátor F1, se ta závodní kariéra moc slavně nevyvíjela hele. Každopádně pokud se máme dostat k začátkům tak vůbec první závodní hra, kterou jsem hrál byla Colin Mcrae Rally a to ještě na stařičké konzoli Playstation One. Přes bratránka, který mi ukázal Gran Turismo (tehdejší 1. díl) jsem si řekl, že ho chci taky a ejhle, už byl na trhu druhý díl, no a tak to vlastně vše začalo. Pak přišel 1. počítač a k němu CD s demoverzí GTR - FIA GT Racing Game od studia Simbin, což jsem považoval za obrovskou simulaci, protože auto se tam dalo rozbít a chovalo se… no nemůžu říct reálně, protože tenkrát jsem byl ještě kluk co chodil na základní školu a věděl o autech prd, ale chovalo se prostě jinak. Pamatuju si to jako by to bylo včera… i když je to tady 15 let zpátky. LISTER STORM GT1 a Circuit de Spa-Francorchamps. Jakmile jsem viděl v obchodě 2. díl této hry tak jsem neváhal a ne… nekoupil jsem si ho. Přemluvil jsem totiž bratránka co byl u nás na návštěvě, ať si tu hru koupí a tak jsem si ji doma nainstaloval a jelo se. Následovaly tituly jako TIR – Total Immersion Racing, GP Legends, rFactor, GTR Evolution, Race07, TrackMania Nations, Richard Burns Rally, Gran Turismo 4,5,6. No bylo toho dost a určitě jsem spoustu titulů zapomenul. A pak přišlo GT Sport.

A čo ta zlákalo k prechodu ku komentovaniu? Kedy u teba vznikol nápad odložiť volant a vziať mikrofón?

Celá ta myšlenka vlastně vznikla ve chvíli, kdy se jel snad tuším 1. komentovaný závod v GT Sport Česku. Ten tenkrát zorganizoval Filip H. alias Driver společně se streamerem AdisBakem. Jelo se tenkrát s BMW M6 na Nordschleife. Pamatuji si, že se tam objevil Dawe, kterého máme nyní v organizačním teamu KK a další jezdci, které můžete vídat v závodech KK. Bylo to všechno krásně nachystaný a vyšňořený, ale až na ten komentář. Tím samozřejmě nechci AdisBaka nějak shazovat. Člověk co rozumí a nebo se pohybuje primárně kolem stříleček asi autům moc rozumět nebude, takže se to dá pochopit. A tak jsem si řekl, že to prostě zkusím taky. Pamatuju si na úplně první stream, jela se tenkrát na KK kvalifikace na Monze. No, dle mého to v těch podmínkách a bez vybavení co mám nyní nebylo až zas taky zlý… samochvála prý smrdí jsem slyšel hahahah. (hlasitý smích pozn. redakce). Ale zpět k tvé otázce… nešlo ani tak odložit volant a vzít si mikrofon. Ale tím jak se vše nakupilo… přišel 1. díl šampionátu GrST a tak nějak na to ježdění přestával být čas. Postupem času se to začalo časově hůře vyvíjet i v soukromém životě a přestal být prostě čas. Přišlo potom období, kdy jsem musel udělat rozhodnutí, zda budu ve svém volném čase jezdit pro svůj osobní požitek a nebo budu dělat zajímavý obsah pro lidi a komunitu. Zvážil jsem veškerá pro a proti no a jak to dopadlo je myslím už nyní jasné. Ale neříkám, že mi to trošku nechybí…

Ako komentátor sa tiež vyvíjaš a streamu pod tvojou taktovkou idu technicky dopredu. Ako sa zmenilo tvoje vybavenie na streamovanie od prvého streamu po dnešný stav?

Jak se říká vývoj nezastavíš. A ten vývoj je nutný, protože konkurence je v dnešní době už obrovská a pokud chceš být jak se říká na vrcholu nebo alespoň kousek pod ním, tak ti nezbyde nic jiného než-li investovat do vybavení. Samozřejmě není to jen o výbavě, musíš mít k tomu taky nějaké ty zkušenosti a vlohy, ale o tom jsem se zmínil výše. Ale k tvé otázce… První komentovaný stream šel klasicky přes Share tlačítko na Gamepadu a jednoduchým sluchátkem s mikrofonem, které bylo přibaleno ke konzoli. Samozřejmě, že došlo v té době k menším upgradům jako lepší sluchátka – ty mi věnoval tenkrát Luky, takže takhle zpětně ještě jednou dík! No a pak to vlastně do konce roku 2018 s vybavením stagnovalo. Ono ani nejde dělat nějaké upgrady, když je nějaký šampionát v běhu… tenkrát to byl Porsche Supercup. Jako jasně šlo by to, ale zase bych riskoval funkčnost a to nechci. Mám rád, když je vždy vše na 100% připravené a funkční a proto udělám vždy maximum. Začátek roku 2019 byl takovým milníkem, zakoupil jsem PC, který jsem chtěl využít pro stream, zbývalo jen přijít na to jak dostat obraz a zvuk z Playstationu do PC a hlavně aby vše 100% fungovalo. Jelikož jsem byl však v těchto vodách absolutní amatér tak bylo zapotřebí se obrátit na různá fóra na internetu a zkusit na to přijít sám. Využil jsem právě přestávky mezi šampionáty a pustil se do toho. Každá úprava techniky byla vždy stylem pokus omyl, ale naštěstí se objevilo světlo na konci tunelu, sice ne tak jasné, ale bylo tam. Vše změnil další upgrade a to ten nejdůležitější. Nový mikrofon s kardioidou a hlavně streamovací karta. Bez ní by to už prostě nešlo. K tomu už byl však potřeba další upgrade počítače a tak se to opakovalo všehovšudy ještě 2x. Důležitou součástí je i dobrá akustika v místnosti odkud vysílám a komentuji závody, takže nechybí ani akustické pěny, ale nic se zase nesmí přehánět. Od začátku roku 2019 mám ve vybavení několik desítek tisíc, takže když srovnám kvalitu streamu nyní a dva roky zpět tak jsem rád, že je tam vidět progress.

Ako každý jazdec ma prípravu na preteky aj ty ako komentátor máš prípravu. Ako vyzerá tvoja príprava na komentovanie? V uplynulých mesiacoch si komentoval okrem KK Race aj serie Project Cars 2 a F1 2019. Každý z tých streamov bol originálny a v každom si bol pripravený. Ako vyzeral v tej dobe tvoj komentátorsky harmonogram?

V každé závodní sérii, šampionátu a streamu je nespočet hodin příprav, ať už při tvorbě grafiky, nebo získávání a kompletování informací. Naštěstí co se týče grafiky, tak ta je nyní již v rámci streamu unifikovaná, takže tady některá práce odpadne. V základu před každým vysíláním potřebuji alespoň dvou hodinové okno, ve kterém ladím poslední detaily a testy před začátkem streamu. Dále nastavuji parametry vysílání na YouTube a následně stream nasdílím. Pokud jde vše jak má, tak si před streamem rád vychutnám jedno ristretto a může se jít na věc. U GrST3 jsem těch káv moc nestihl, protože to byl zatím nejnáročnější šampionát, protože se k tomu všemu ovládání streamu ještě promíchávalo neustálé nastavování lobby skrz kvalifikace a tak dále. Ale v závěru jsem si vždy každý závod z této série, který jsem komentoval velice užil! Co se týče série Project Cars 2 tak tam musím kluky z obou sérií co jsem komentoval pochválit co se týče spolupráce a dodávání informačních materiálů o autech a tratích. U F1 čerpám tak trochu ze znalostí, které jsem pochytil při sledování závodů a také z různých článků na internetu. Jsem každopádně velice rád, že se najdou tací lidé, co dokáží v tomto ohledu pomoci. Člověk u toho musí myslet i na sebe a pokusit se ukrást trochu toho času i pro sebe. Čas je totiž to nejcennější co v životě máme.

Patríš k mladším ročníkom (1993) a evidentne disponuješ talentom rozprávania takže komentátor s potenciálom.. Premýšľal si niekedy skúsiť svoje šťastie a dostáť sa ku komentovaniu reálnych pretekov napríklad do TV? Zaujímal si sa niekedy ci je to vôbec reálne?

Díky za poklonu k mému věku hehe. To jestli mám talent na mluvu, to už musí posoudit samotný divák. A zda jsem už nad tím přemýšlel? No to víš, že jo, ale zatím jsem se ale k nějakému pokusu dostat se do TV neodhodlal. Zůstávám při zemi, protože v sobě vidím ještě nějaké rezervy, na kterých je možné zapracovat. Přijde mi, že je však nyní v Česku a na Slovensku dostatek kvalitních komentátorů čili trh je plný, ale možná se mýlím. Dovolím si jmenovat kupříkladu Martina Straku, Tomáše Richtra, Steva Eiseleho nebo Bélu Ena a další od kterých se někdy inspiruji a beru je v rámci komentování i částečně za své vzory. Každý z nich je jiný a každý z nich dokáže závod svým hlasem jinak okořenit.

Vieme o tebe že si veľký fanúšik F1 a celkovo motor športu a dokázal si nám už neraz obrovsky prehlaď o svetových okruhoch. Skús zloziť dokonalý okruh zlozený z tradičných svetových zakrúť. Ideálnu trať očami Jirku Kujala.

Trať podle mě, to je snad ta nejtěžší otázka, kterou jsem kdy dostal. Myslím, že taková trať už tu byla a to starý Masarykův okruh z období roku 1930 – 1937. Od Bosonoh do Nového Lískovce přes Pisárky do Kohoutovic následně sešupem přes Farinky do Žebětína. Serpentinami kolem aktuálního Masarykova okruhu do Ostrovačic a přes Veselku zpět do Bosonoh. Více než 29 kilometrů zábavy! Sem tam sednu do auta a jedu se po tomto okruhu projet, teda alespoň po tom, co z něj zbylo…

Ako komentátor a admin KK Race máš asi najlepší prehlaď o pilotoch KK Race. Za posledný rok išlo KK veľmi hore. Pribudli nám noví ufóni, ale hlavne sa extrémne vyrovnal stred poľa. Ktorí jazdci ta zaujali na KK Race či už progresom alebo niečím iným a kto je tvojim obľúbencom napríklad pre jazdný štýl?

Tak samozřejmě že takový přehled mám. Zaměřím se nyní na několik z nich, ve kterých vidím obrovský potenciál. Tím prvním je určitě milanekh. Větší šampionáty s námi jezdí od Miaty a za šampionát GrST3 má 3 bronzové medaile. Když vidím, že je ve startovní soupice tak vím, že máme o show postaráno. Dalším takovým adeptem je určitě Mara alias Mareček. Další z několika jezdců u kterých vidím obrovský progres. Od SuperGT’08 se razantně zlepšil a získal už 2. bronzové medaile ze šampionátu GrST3. Musím zmínit určitě i Longiho, je rychlý v kvalifikacích, ale musí zapracovat na konzistentnosti na trati a hlavně je potřeba se v jeho případě naučit pracovat s pneumatikami. Ale v případě Longiho se nebojím, že by to do budoucna nezvládl. Dalšími jsou také určitě Tsubaki, Romullus nebo Superdano resp. Cze_Daniel a další a další.

Dostali sme sa do záveru nášho rozhovoru a na koniec sa ta nepýtam ale dávam ti slovo ako adminovi KK Race. Na čo sa môžu jazdci v budúcnosti tešiť a čo by si poprial členom KK Race?

Ještě jednou díky za tuto příležitost si pokecat. Pár slov k jezdcům. Za celý organizační team KK jsem rád, že jste s námi, protože to co děláme tak děláme rádi a pro vás. A také chci poděkovat všem týmům a jezdcům za jejich účast v šampionátech. Ano, jsou někdy viditelné výkonnostní rozdíly mezi jezdci a i když se nedaří tak jsem rád, že to nevzdáváte a snažíte se. Za pár měsíců nás čeká opět sraz a já doufám, že si jej užijeme tak jako posledně. A nezapomeňte dát odběr na YouTube!

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit.